Sunday, May 11, 2014

MAM mothers around me project, Edita Sliacka Illustrator


Toto je Edita. Detská ilustrátorka a mamička, žijúca v Prahe.
Osoba, ktorá ma zaujala svojim talentom a životným štýlom.
Edita pracuje z domu, tak ako aj jej priateľ Alex a obom im robí spoločnosť ich dvojročný syn Adamko.
Okrem vlastných projektov sa Edita venuje aj ilustráciám pre štúdio Mr. Fox and friends, ktoré si založili s Alexom a kde vytvárajú kreatívne a edukačné aplikácie pre deti.
Sledujem Editinu prácu a Facebook už odkedy bol Adamko malé bábätko. Videla som ako pribúdajú nové kreslené obrázky, nové projekty, ako Adamko rastie a čo všetko dokáže. Zaujímalo ma ako sa jej žije v Prahe ako vyzerá jej bežný deň a ako to všetko zvláda. Využila som príležitosť a počas našej poslednej návštevy Prahy som sa s ňou stretla, porozprávala a samozrejme niečo aj pofotila.

Nech sa páči:-)


This pretty lady is Edita. A children illustrator and mom, based in Prague, Czech Republic.
She took me by her talent and the way of living.
Edita works from home and so does her partner Alex while they are both accompanied by their two year old son Adam. Despite her own projects Edita works for Mr Fox and Friends, little studio she runs together with her partner Alex and they create funny and educational games for kids. 
I have been following Edita's work on Facebook since her son Adamko was just a baby. I could see there were always some new illustrations on her page, new project and collaborations. I saw he little one growing and learning.
Therefore during my last visit to Prague I decided to meet up with her and get know her a bit closer. We had a nice chat and of course I took some pictures:-)

Enjoy:-)Ako si sa dostala ku kresleniu?

Moja cesta ku kresleniu bola dlhá. Ako dieťa som veľmi nekreslila a hoci som chodila koncom základnej a cez strednú školu do ZUŠky, veľmi dlho som ani len netušila, že sa dá kreslením živiť. Preto som išla študovať politológiu. Počas štúdia som sa spoznala s Alexom a až on mi ukázal svet grafiky, photoshopu a vlastne aj možnosti internetu a freelancovania. Dovtedy som sa totiž počítačov bála a problém mi robilo už len počítač zapnúť. Ja som technický antitalent a keď som v blízkosti počítača, tak sa zaručene niečo pokazí alebo prestane fungovať. Bez Alexovej pomoci by som sa digitálnej ilustrácii určite teraz nevenovala. Zo začiatku som kreslila popri práci vizážistky ale postupne som mala stále viac a viac práce ako ilustrátorka, až som sa mohla rozhodnúť, že sa budem kresleniu venovať fulltime. Veľmi sa  teším, že sa moje ilustrácie páčia a veľmi si vážim každú pracovnú
príležitosť.
Ešte pred pár rokmi by mi ani nenapadlo, že sa takto krásne dá fungovať.


How did you get to illustrating?

My journey to the illustration was long. I didn't draw that often as a kid. Even though I attended art classes during my primary and high school I didn't have a clue at that time that was a chance to make a living from drawing. While I was studying political studies at university I met Alex. Thanks to him I discovered the world of Photoshop and the power of the Internet and freelancing. Until that time I was afraid even to turn the computer on just in case something goes wrong. Without the help and support of my partner Alex I definitely wouldn't be doing digital illustration now. At the begging I worked as a make up artist and illustrating was just a part time job for me. But luckily after some time there were more and more jobs coming and I could eventually start working as a full-time illustrator. I am very happy that people enjoy my work and I appreciate every single opportunity I get to make an illustration. 

Few years ago I couldn't even imagine that I could work this way.

  Akú radu by si dala začínajúcim ilustrátorom?

Veľmi sa necítim na rozdávanie rád. Sama sa každý deň učím, či už pri kreslení, time managmente, pri boji s prokrastináciou a podobne. Tiež táto kreatívna oblasť je zapeklitá v tom, že to, čo funguje pre jedného, nemusí zákonite platiť pre druhého. To, čo je pre niekoho dobrá cesta, pre niekoho iného nemusí byť. Jediná rada je asi makať na sebe, kresliť stále, keď sa dá a dať o sebe a svojej práci vedieť.


What advice would you give to the people who start with illustration?

I don't feel like giving advice. I learn every day myself, either if it comes to drawing, time managing or fighting with the procrastination, etc. In the creative/artistic world what is a good way for someone doesn't have to be that good for the others. The only advice I would give is get better every day, work hard and get people know what you do.

Momentálne žiješ aj so svojou malou rodinkou v Prahe. Čo vás sem priviedlo?Ako sa vám tu žije s malým dieťaťom?

Keď sme pred 6 rokmi prišli, boli sme nadšení. Praha je úžasná, život v Prahe je úžasný. Alex ako fotograf tu mal veľa možností, ja ako vizážistka som mala tiež oveľa viac práce. Zároveň sa mi ale otvoril svet reklamných agentúr a ľudia si ma začali všímať aj ako ilustrátorku. Dá sa povedať, že okrem rodiny nám tu nič nechýbalo. Keď sa narodil Adamko, stále sme brali Prahu ako miesto kde zostaneme žiť. Čím je však väčší, tým viac vidíme, ako na neho dobre vplýva, keď je s babkou a dedkom, alebo starkou a starkým. Všetci sa z neho veľmi tešia a väčšej radosti asi niet a začalo nám tu byť smutno. A tak teraz uvažujeme vážne nad tým, že sa vrátime naspäť na Slovensko. Praha je síce výborná, ľudia sú milí, akcií je tu veľké množstvo, či už kultúrnych alebo pre deti, stále sa tu niečo zaujímavé deje, ale začala na nás byť uponáhľaná, hlučná a špinavá. Obaja máme teraz prácu z domu, založili sme malé rodinné štúdio Mr.Fox and friends a vyrábame hry pre deti a dá sa povedať, že to náš život spomalilo a upokojilo. Veľmi sme takto spokojní:)


At the moment you live with your little family in Prague. What was the reason to move here. How is life with a little child in this big city?

When we came here, six years ago, we were amazed by Prague!! It is beautiful city and life here is great. Alex, as a photographer, got a lot of opportunities and me, as a make up artist had a much more work too. We don't miss anything except our family. When our son Adam was born we still though that Prague would be the city we want to live and raise him. But as he is getting older we started to realize how good it is for him to spend time with his grandparents. They all adore him and we started to feel a bit sad. That is why we are seriously considering going back to Slovakia. Prague is amazing, there are a lot of things to do, and a lot of things are going on all the time but it has started to feel a bit busy, noisy and dirty for us. We both work from home now, we created our family studio called Mr Fox and friends and we make games for children. It calmed our lives down and we feel very comfortable this way.

Aké to je pracovať z domu a zároveň sa starať o Adamka?

Ťažké.:) Musím priznať, že mi trvalo dva roky kým som sa to naučila. Sebadisciplína, režim dňa, skoré vstávanie a plánovanie veľmi pomáhajú pri boji s prokrastináciou. Donútiť sa sadnúť si za počítač, keď vlastne môžete robiť čokoľvek, čo sa vám zachce je veľmi ťažké. Chce to časté pripomínanie si cieľov, naučiť sa motivovať sám seba a neodkladať veci na "ikedy" (ako hovorí náš Adam). Mám obrovské šťastie, že sme na všetko dvaja. S Alexom si prácu (s väčším či menším frflaním:D ) delíme, či už doma, pri starostlivosti o domácnosť, tiež v práci a samozrejme hlavne pri starostlivosti o Adamka. Vie sa postarať o čokoľvek a viem, že sa na neho môžem spoľahnúť. Nebolo to ľahké a prešli sme si všeličím, kým sme si našli pracovnú a rodinnú rovnováhu. A tým, že sme ju našli ešte neznamená, že máme vyhraté. Je to každodenný boj s lenivosťou a pohodlnosťou, do ktorej sa ľahko dá vkĺznuť. Zároveň by sme však nemenili a veľmi si vážime, že takto môžme fungovať. Upevnilo to náš vzťah a tiež si takto môžme užívať celé dni spoločne strávené ako rodina. Deň si vieme upraviť podľa toho ako chceme. Hocikedy si môžme dať spoločný deň strávený vonku.


How its to work from home and raise a child at the same time?

Hard:-) I have to admit that it took me 2 years to learn that. Self-discipline, day routine, waking up early and planning things make my life easier when it comes to fight against the procrastination. Sit and start to work when you actually can and do whatever you want is very hard. You need to remind your goals to yourself very often and know how to motivate yourself. Don't leave things for "later". I am very lucky that I have Alex, my partner, to help me and to share duties.


Opíš nám, ako vyzerá váš bežný deň?

Vačšinou to u nás vyzerá takto: Ráno pracuje Alex, kým ja sa starám o domácnosť, navarím obed a zájdeme s malinkým vonku. Potom sa spolu naobedujeme (na spoločných obedoch a celkovo čase strávenom spoločne za stolom nám veľmi záleží.) Po obede ide Adamko spinkať. Niekedy som už taká unavená, že si ľahnem s ním, alebo poupratujeme po obede a púšťame sa do práce. Kým spinká, riešime spoločne s Alexom hru, na ktorej práve pracujeme. Prejdeme si úlohy, čo ešte treba v ten deň spraviť. Keď sa Adamko zobudí, je s ním Alex a ja si sadám za počítač kresliť. Chlapci sa hrajú alebo idú von a potom chystáme spoločne večeru, okúpeme Adamka a keď zaspinká, púšťame sa opäť do práce. Snažíme sa večer už nepracovať online a dostať sa aj napríklad k čítaniu kníh, ale zatial sa nám to nepodarilo :D Väčšinou zvíťazí chuť pracovať na hrách:)) Zatial nás naše štúdio neuživí, takže ja po večeroch pracujem ešte na zákazkách. Teraz napríklad ilustrujem jednu peknú knižku pre deti o písmenkách pre jedno české vydavateľstvo. Dúfam však, že sa čoskoro už budem môcť venovať len práci v našom štúdiu:)


Could you describe us your normal day?

It looks like this: Alex is working in the morning and I take care about the little one, prepare some food and do whatever is needed at home. Than we have a lunch together. (is very important to us to have a lunch together and spent this time as a family) After that Adam is taking his afternoon nap. Sometime I get asleep as well but normally I get to work with Alex and we work on our games. When Adam wakes up Alex takes care about him. They play or go outside and I work on my illustrations.  Then we have a dinner together and prepare Adam for a sleep and after that we work again. We try to not be online during the night and find some time to read a book for example.We still not make a living from our studio so I have to work on other project too. At the moment for instance I am working on one very lovely book for kids about alphabet. Hope that one day I can work just for our own studio.Ktorá je tvoja obľúbená detská knižka a ktorá Adamkova?

Keď bol Adamko menší, mal veľmi rád knižky. Mal veľa obľúbených. Ja mám totiž detské knižky a hlavne obrázkové veľmi rada a máme ich doma fakt slušnú zbierku. Slovenské, české, francúzske, anglické, všelijaké. Všetky ale majú spoločné to, že sú nádherne ilustrované a sú pre mňa veľkou inšpiráciou a zároveň motiváciou. Jedna z prvých, ktoré poznal naspamäť a jeho veľmi obľúbená bola ukrajinská ľudová rozprávka (leporelo ešte z môjho detstva) o Kohútikovi červený hrebienok a myškách Krúť sa a Vrť sa. Teraz sa skôr hrá so samotnými písmenkami. Zbožňuje ich a aj ich máme doma všelijaké. Drevené, penové, do vane…vyhrá sa s nimi celý deň. A keď mu dám do ruky kriedy, že si ideme kresliť, tak píše písmenká:D


Which children book is your favorite and which Adam's

When Adam was younger he used to love books. He had several favorites. We have a nice collection of different children's book. Slovak, French, Czech, English, etc..all illustrated of course:-) I got many of them even before Adam was born. They are a big source of inspiration and motivation for me. Anyway his all time favorite one was an ukranian folk tale which he memorized all. But at the moment he is much more into the letters. He loves them. He got alphabet puzzle, bath alphabet, stickers. He plays and writes letter all the time:-)


And for all my blogg readers I have these 5 promo codes to the iPad game for kids Mr. Fox and shapes!!!! Just five so be quick and download!:-)

A pre všetkých mojich čitateľov mám 5 promo kódov na ipad hru Mr.Fox and shapes!!!!!!!Iba päť tak rýchlo sťahujte!:-)

1. http://tokn.co/6wwmawsz 

1 comment:

ShareThis